Článek o Plošném atestu ČR od Eduarda Němce

07.11.2008 17:33

Podmínkou pro nasazení psovoda v ČR při pátrání po pohřešované osobě ve volném terénu je plošný atest MV. Ten pořádá HZS ČR, je platný dva roky a poté se musí obnovit. Takže když nám do schránky dorazila pozvánka na plošný atest MV, bylo jasné, že náš způsob tréninku se rychle mění. Se Shaini jsme měli cca čtrnáct dní na to se "předělat" ze sutinového zaměření na plošné. To uplynulo jako voda a my kolem půl šesté v pátek ráno uháníme směrem na Litvínov, kde se celá akce konala. Účastnilo se jí celkem 20 psovodů z celé republiky a různých složek IZS. Kolem půl osmé bylo zahájení a pak losování.

17.10.2008 Nechávám za sebe radši losovat kolegyni , třeba mně to přinese štěstí, říkám si. No, jak se to vezme, když koukám, co přináší a vidím číslo devatenáct. Hmm, jdu předposlední, to bude zase čekání. Dostáváme informaci, že v denním terénu budeme hledat po dvou a plocha je 100 x 1000 m, bude oddělená plotem a cílem je za 40 minut nalézt 4 osoby v těžko schůdném terénu. K němu se máme dostat pěšky a máme na to 20 minut. Postupně jsou kolegové odváženi k nástupu na hledání a den na hasičské stanici v Litvínově se líně vleče. Konečně nás se Šárkou vysazují kdesi v Krušných horách a my pouštíme psy, aby se trošku proběhli. V klidu přicházíme k začátku denního terénu, kde nám ho posuzující vysvětluje a připravujeme se. Díky tomu, že se k našim autům už nesmíme vracet, jsem do batohu přibalil i nějaké náhradní oblečení, vodu a sucháče pro Shaini. Ten se tedy pronese, když vidím terén před sebou. Taková trošku černá sjezdovka, akorát bez vleku a nahoru musíme po svých. Na pokyn pouštíme psy a vydáváme se rychle vzhůru. Terén je celkem přehledný, Shaini vesele hledá a já se snažím šplhat za ní co nejrychleji, abychom stihli dojít až na konec. Šárka jde po cestě hnedka za plotem a vykrývá druhou polovinu terénu. Pomalu začínáme být nervózní, už jsme za půlkou a pořád nemáme žádný nález. Když už se začínáme smiřovat s tím, že atest asi nezískáme, má Šárka nález. Začínám být ještě nervóznější, jelikož Shaini pořád nic, ale jsem si dost jistý, že jsme nic nevynechali. Vykrýt padesát metrů od plotu není zas tak moc i v tomto těžkém terénu. Konečně ve třech čtvrtinách na ní vidím jak radostně natahuje a mizí za terénní vlnou a už se ozývá jásavý štěkot. No konečně, říkám si a nacházím u ní ležící postavu. Zjišťuji, co jí je a dozvídám se, že se jedná o houbaře, který si ještě s kamarádem hledání vylepšili lahvinkou. Kde je kamarád, neví, ale nic mu není a chce se ještě prospat. Proč ne, je hezky, odpovídám, zapisuji si osobní údaje a vyrážíme hledat kamaráda. Shaini okamžitě vybíhá a už slyším, jak hlásí další nález. Druhý nalezený mně potvrzuje slova předchozího houbaře, vše si opět zapisuji a postupujeme dále. Ještě dovykrývám terén a jsem na konci. Šárka má také dva, tak hurá, pokračujeme v atestu i nadále. Po nahlášení všech údajů se musím kompletně převléci, jelikož jsem totálně promočen. Terén jsme stihli projít téměř deset minut před vypršením limitu. Shaini také funí, ale je na ní vidět, že by ráda postupovala dále. To půjde bohužel až někdy nad ránem, vzhledem k našemu pořadí. Z dvaceti psovodů nás pokračuje sedmnáct, což je nezvykle vysoká úspěšnost.

Lektor nám předává informace o nočním terénu: "Prohledává se plocha o rozměrech zhruba 150 x 250 m, je osazena mladými stromky, kraje terénu budou označeny chemickými světly a z druhé strany plotem. Osoby hlaste vysílačkou na základnu, ostatní informace dostanete na začátku vyhledávání." Jdeme se schovat do vytápěného stanu, kde zabíráme se Shaini polní lehátko a deku. Zase nastává neoblíbená činnost - čekání. Jak se vracejí kolegové z terénu zavládá nervozita. To, jestli byli úspěšní, nikdo neví, to se dozvíme až na závěr. Zhruba v polovině vypuká menší chaos, jelikož zatím měli všichni po 3 osobách, ale právě se vracející kolegyně má čtyři. Začíná mi být jasné, že budeme hledat do úplného vypršení času. Konečně se kolem druhé hodiny ranní dostává i na nás a můžeme k terénu. Je docela hezká noc, ale neškodil by nějaký větřík, aby se Shaini mohlo lépe zachytávat pach. Takhle to bude muset oběhat sama. Nahlašuji se rozhodčímu, který mi vysvětluje terén. Údajně hledáme čtyři osoby, ale nevěřím nikomu. Ve stanu jsem si rozmýšlel, jakým způsobem si terén rozdělím na vykrytí, ale jako obvykle se rozhoduji na místě na poslední chvíli. Volím taktiku jít cca pětimetrovým krajem terénu a snažit se ho projít dokola a potom ještě v polovině. Při poskytnutých dvacetipěti minutách budu muset být hodně rychlý. Vypouštím Shaini, ta se rychle dává do práce a já se prodírám stromky. Zhruba na druhém konci terénu málem zakopávám o figuranta, ale to už ho Shaini hlásí. Pokračujeme ve zvolené taktice a najednou vidím na Shaini, jak natahuje nějaký pach směrem k plotu, kde údajně končí hranice terénu. Nechávám ji pracovat a zůstávám stát. Najednou podleze plot a začne divně kňučet. Jdu se podívat a vidím stojící osobu u stromu. Jelikož na stojící osoby netrénujeme, neví chudák co s ní. Ptám se figuranta, proč stojí a dozvídám se, že už mu byla zima. No nic, nahlašuji ho na základnu a vyrážíme hledat ještě dva poslední. Dokončuji kolečko a procházíme v polovině terénu, hurá, Shaini hlásí dalšího figuranta. Dokončuji celý terén, ale čtvrtého nemáme. Zbývá mi ještě několik minut, a tak procházím terénem ještě po úhlopříčce, zkusit štěstí, i když si myslím, že ho máme dobře pokrytý. Téměř na druhé straně mně lektor ukončuje práci a vrací nás na základnu. Po cestě zpátky pořád přemýšlím, kde jsme mohli čtvrtého figuranta nechat, ale není mi to jasné. Po mně už nastoupila hledat Šárka, tak pak se všechno dozvíme. Nervozita ve stanu stoupá, když zjišťuji, že kromě jedné psovodkyně nikdo čtyři osoby nemá. Konečně přichází lektor a téměř nás šokuje: "Počty hledaných osob jsme vám měnili." Napětí dosahuje vrcholu, když začíná hlásit jména a počty nalezených. Konečně přijdeme na řadu i my a Shaini našla skutečně všechny osoby, které měla ukryté v terénu. Splnila kynologický plošný atest MV nutný pro zásahy v ČR. Máme radost a kolem čtvrté ranní odjíždíme spokojeně domů.